Dolnośląska Stolica Kultury

Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowy Urząd Pracy   Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Rzecznik Praw Konsumenta logo UE rgb 2

Uroczyste otwarcie Dolnośląskiej Stolicy Kultury

Kolorowa parada prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych w oprawie muzycznej artystów tego zespołu oraz orkiestry dętej z Głuszycy uroczyście otworzyła 23 kwietnia Dolnośląską Stolicę Kultury. Inauguracja programu miała miejsce w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju a wśród zaproszonych gości znaleźli się włodarze gmin, dyrektorzy jednostek kultury z terenu powiatu wałbrzyskiego, przedstawiciele środowisk kultury i współpracy z Kresami Wschodnimi.

Gospodarzami spotkania był Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski oraz Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura. W swoich wystąpieniach obaj panowie podkreślali wartość projektu i jego wpływ na rozwój kultury w powiecie wałbrzyskim. Pan Starosta wyraził nadzieję ,że dzięki realizacji programu DSK bogatego w elementy patriotyczne, regionalistyczne, kresowe mieszkańcy Powiatu wałbrzyskiego przestaną być wykluczeni z kultury a zadania realizowane w projekcie zagoszczą w każdej gminie Powiatu. W imieniu Wicewojewody Dolnośląskiego Pana Kamila Zielińskiego głos zabrał jego asystent Pan Krzysztof Kumorek, który gratulował nam sukcesu i wyraził głębokie przekonanie o zasadności realizacji tego projektu oraz zapewnił o swoim wsparciu dla rozwoju kultury na Ziemi wałbrzyskiej.  

"Klucz do kultury" uroczyście wręczony Staroście wałbrzyskiemu przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego rozpoczął oficjalnie obchody Dolnośląskiej Stolicy Kultury w Powiecie wałbrzyskim. Klucz jako symbol jest elementem przechodnim i w przyszłym roku przekazany zostanie kolejnemu Powiatowi, który otrzyma tytuł laureata DSK w drugiej edycji konkursu. 

Oprawę muzyczną ceremonii otwarcia zapewnił chór "Renoma" z Głuszycy, który na stałe wpisany został w obchody DSK na Zeimi wałbrzyskiej. Gwiazdą wieczoru był uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina. Zespół wykonał pieśni patriotyczne i polskie tańce narodowe zapewniając spektakl najwyższej klasy.

Szczególne podziękowania poza pracownikami UMWD należą się Panu Markowi Fedorukowi Burmistrzowi Szczawna-Zdroju i Pani Jowicie Karczewskiej-Kozak Dyrektorowi Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju za nieocenioną pomoc przy realizacji uroczystości otwarcia.

 Otwarcie Dolnośląskiej Stolicy Kultury (media):

http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,31829

http://regionfakty.pl/region-wszystkie/walbrzych/powiat-walbrzyski-kulturalnym-gospodarzem-dolnego-slaska-foto/

http://rti24.pl/aktualności/9820-powiat-stolicą-kultury-galeria

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Godziny Pracy Starostwa

  • poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30;
  • wtorek od godz. 7.30 do 16.30
  • piątek od godz. 7.30 do 14.30.
  • Nr telefonu na portiernię: 74 84-60-500