Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowy Urząd Pracy   Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Rzecznik Praw Konsumenta logo UE rgb 2

Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku

Prawosławna cerkiew parafialna należąca do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Została zbudowana z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza w latach 1900-1901.

Za jej powstaniem opowiadało się Bractwo św. Włodzimierza (dla kuracjuszy przybywających do Sokołowska - miejscowego uzdrowiska). 3 września 1901 ks. prezbiter Aleksy von Maltzow-kapelan rosyjskiej ambasady w Berlinie dokonał konsekracji (uroczyste poświęcenie) cerkwi. Wiernym służyła do końca lat 30.

Po II wojnie światowej porzucono ją i zapomniana ulegała dewastacji, przez pewien czas pełniła funkcję kostnicy. Od 1980 do 16 sierpnia 1996 stanowiła własność prywatną - była domkiem letniskowym (władze zwierzchnie Kościoła Prawosławnego w Polsce o istnieniu cerkwi w Sokołowsku dowiedziały się dopiero w 1989 ze wzmianki w prasie lokalnej).

Bractwo św. Włodzimierza

Staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku i uzyskaniu subwencji z Fundacji "Renovabis" w Freising cerkiew została odkupiona i po generalnym remoncie przywrócona do pierwotnego przeznaczenia. Dnia 5 kwietnia 1997 arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz (Anchimiuk) dokonał poświęcenia nowego krzyża wieńczącego cerkiew (pierwszy zdjęto w latach 80.). Od 1999 przy cerkwi istnieje pracownia pisania ikon i mała galeria ikonopisa Michała Boguckiego.

Dziś cerkiew pełni funkcję świątyni parafialnej dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego. Jest też miejscem modlitwy dla uczestników obozów młodzieżowych i turystów z innych regionów Polski oraz z zagranicy odwiedzających Sokołowsko. Setną rocznicę poświęcenia cerkwi z udziałem JE Abpa Jeremiasza obchodzono 10 listopada 2001.

Prawosławna cerkiew parafialna

W 2008 dach świątyni został zniszczony w czasie huraganu, gdy spadł na niego powalony świerk. Mimo to cerkiew jest nadal czynna.

Cerkiew udostępniona jest zwiedzającym od rana do zmierzchu. Do świątyni najłatwiej trafić z centrum Sokołowska drogą przy kościele i szpitalu "Biały Orzeł" (dróżką w głąb parku). Po prawej stronie mija się Dom św. Elżbiety, 100 metrów dalej na niewielkim wzniesieniu stoi cerkiew. Jeżeli cerkiew jest zamknięta, należy podejść do Domu św. Elżbiety i poprosić o jej otwarcie.

 

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Godziny Pracy Starostwa

  • poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30;
  • wtorek od godz. 7.30 do 16.30
  • piątek od godz. 7.30 do 14.30.
  • Nr telefonu na portiernię: 74 84-60-500