Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowy Urząd Pracy   Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Rzecznik Praw Konsumenta logo UE rgb 2

Bieg o szablę Dąbrowskiego

W piątkowe popołudnie 29.09.2018 r. odbył się w Szczawnie-Zdroju, Bieg o szablę Dąbrowskiego w ramach realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju i Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerem wszystkich wydarzeń z tego programu jest Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Partnerem piątkowej imprezy był także Wałbrzyski Klub Biegania Podzamcze – Zamek „Książ”. Osobami odpowiedzialnymi za organizację pierwszej imprezy dofinansowanej przez Program Dotacyjny „Niepodległa” byli panowie: Marek Henczka reprezentujący Wałbrzyski Klub Biegania Podzamcze – Zamek „Książ” oraz Stefan Okoniewski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Pan Marek Henczka jest znanym w środowisku wałbrzyskim zawodnikiem, popularyzatorem biegania, a podczas piątkowej imprezy był koordynatorem przedsięwzięcia, przekazał cenne uwagi organizacyjne, wytyczył i oznakował trasę, przyprowadził uczniów ze szkoły, w której jest nauczycielem wychowania fizycznego, razem z nimi uczestniczył też w biegu. Stefan Okoniewski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, zaprojektował logotyp Biegu, opracował regulamin i program zawodów, zadbał o sprawne funkcjonowanie Biura Zawodów, był także odpowiedzialny za kontakt ze Strażą Miejską i Teatrem Zdrojowym. Prezes TMSZ Iwona Czech była odpowiedzialna za uzyskanie pozwoleń na organizację biegu, kontakt w sprawie zawodów z UM w Szczawnie-Zdroju, Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu, Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim oraz Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, opracowała także plan zabezpieczenia imprezy. Z ramienia Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój organizacją przedsięwzięcia zajęli się, pod kierownictwem Burmistrza Marka Fedoruka, Agata Kiełbasińska i Andrzej Gniatkowski. Gmina ufundowała medale dla uczestników i wspaniałą szablę z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna. Szabla opatrzona została logotypem Biegu o szablę Dąbrowskiego na pamiątkę wydarzenia. Puchary ufundowane zostały przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. 
Do piątkowego Biegu o szablę Dąbrowskiego zgłosili się uczestnicy z dziewięciu miejscowości: Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Boguszowa-Gorc, Witkowa Śląskiego, Lubomina, Łomnicy, Mieroszowa, Bolkowa i Bielawy. Bieg przeprowadzono na dwóch dystansach – 1200 m dla młodzieży i 3600 m OPEN dla mężczyzn i kobiet.
Zgodnie z programem Biegu, punktualnie o godzinie 13.15 uczestnicy zawodów i widzowie przywitani zostali przez organizatorów - burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka oraz prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i zarazem wicedyrektor Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju Iwonę Czech. W powitaniu była m.in. mowa o idei biegu związanej z bohaterem narodowym Janem Henrykiem Dąbrowskim. Podkreślony był fakt, że Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Szczawnie-Zdroju już w roku 1807, po zwycięskiej bitwie koalicji Napoleońskiej z Prusakami. Bitwa miała miejsce na Czerwonym Wzgórzu, a decydującą w niej rolę odegrała brawurowa szarża ułanów z Legii Polsko-Włoskiej, wtedy właśnie, po pokonaniu wroga polscy lansjerzy zaśpiewali Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. 
Po powitaniu odegrany został hymn państwowy, jako że bieg zorganizowany został na okoliczność 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Jako pierwsi ustawili się do startu zawodnicy w kategorii młodzieżowej, pół godziny później wystartowali biegacze w kategorii OPEN i mimo że trasa ze względu na zróżnicowanie terenu nie była łatwa, to bieg ukończyli wszyscy. Wszyscy też zostali uhonorowani pamiątkowym medalem z logotypem Biegu o szablę Dąbrowskiego. Rozdawanie były również słodycze zakupione przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju oraz woda mineralna ufundowana przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. reprezentowane podczas zawodów przez dyrektora Krzysztofa Michałka, który także walczył o szablę Dąbrowskiego. Zwycięzcą w kategorii OPEN, zdobywcą szabli Dąbrowskiego został Piotr Holly (Wałbrzych), który z wyraźną przewagą wyprzedził rywali. Pan Piotr otrzymał również puchar z pamiątkową dekoracją. Drugie miejsce w kategorii mężczyzn zdobył Mirosław Budka (Wałbrzych), a trzecie miejsce Marcin Banufnik (Szczawno-Zdrój). W kategorii kobiet pierwsze miejsce należy do Aleksandry Matyjaszkiewicz (Wałbrzych), drugie zdobyła Wiktoria Wach (Wałbrzych), a trzecie Sylwia Tucznio (Witków Śląski, uczennica Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju). W kategorii młodzież od 11 do 16 lat zgłosiło się 12 zawodników, sami chłopcy z Wałbrzycha. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali specjalne medale z wyznacznikiem miejsca: 1. Damian Kurka, 2. Szymon Wożniak
3. Michał Wożniak.
Po biegu zwycięzcy stanęli na podium, burmistrz Marek Fedoruk i prezes TMSZ Iwona Czech udekorowali ich medalami i pucharami, została też uroczyście wręczona symboliczna szabla Dąbrowskiego. Zwieńczeniem zawodów było pamiątkowe zdjęcie zawodników i kibiców przed gmachem miejskiego Ratusza. Warto podkreślić znaczącą rolę młodzieży-wolontariuszy z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, którzy pomagali w Biurze Biegu, ustawieni byli także przez organizatorów w różnych punktach trasy, gdzie pilnowali porządku razem ze Strażą Miejską i funkcjonariuszami Policji. Z tej placówki startowało też trzech nauczycieli: Grzegorz Jaroni, Tomasz Jagodziński i Leszek Mokrzycki. Organizatorzy dziękują zatem dyrekcji Zespołu Szkół za współpracę w zakresie organizacji oraz udziału pracowników i młodzieży w zawodach, Straży Miejskiej i miejscowej Policji za zapewnienie bezpieczeństwa podczas biegu, Teatrowi Zdrojowemu za udostępnienie zaplecza socjalnego dla zawodników, udostępnienie nagłośnienia, komendantowi Straży Miejskiej Ryszardowi Kąskowi za prowadzenie imprezy. Warto ponadto wymienić nazwiska osób, które pomagały przy organizacji imprezy: Leszek Mokrzycki, Krzysztof Michałek, Agata Kiełbasińska, Andrzej Gniatkowski, Tomasz Malik, Mirosław Hołda, Łukasz Kurjata, Krystyna Okoniewska oraz członkowie Zarządu TMSZ: Bogumiła Miciuk, Łucja Śmigielska, Kazimierz Kajrowicz, Eugeniusz Leć.
fot. użyczone z fb Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej, Iwona Czech, Mariusz Czech, Stefan Okoniewski

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Godziny Pracy Starostwa

  • poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30;
  • wtorek od godz. 7.30 do 16.30
  • piątek od godz. 7.30 do 14.30.
  • Nr telefonu na portiernię: 74 84-60-500