Aktualności

Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowy Urząd Pracy   Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Rzecznik Praw Konsumenta logo UE rgb 2

Droga na Rzeczkę bezpieczna

Data opublikowania: .

Walimskie ruiny dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego już nie straszą przechodniów i przejezdnych na drodze powiatowej w kierunku Rzeczki. Zlikwidowane w latach dziewięćdziesiątych zakłady, nie znajdując dobrego gospodarza, popadały w coraz większą ruinę rozbieraną przez koneserów cegły i złomu. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do stanu, w którym ściany zakładów lniarskich przed zawaleniem, chroniły grube, drewniane stęple. Tak było jeszcze do niedawna. 

W lipcu runęła część wolnostojącej ściany przy ul. 1-Maja, uszkadzając kilka maszyn budowlanych na sąsiedniej posesji. Wtedy Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podjął wraz z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego decyzję o usunięciu zagrożenia jakie w wyniku osunięcia ściany powstało i rozebrano w ramach działań sztabu kryzysowego 60 m fasady, której wysokość wynosiła 12m. 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i Zarząd Powiatu rozpoczął starania o pozyskanie środków i pozwolenia na rozbiórkę trzech pozostałych budynków, posadowionych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej na Rzeczkę. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozytywną decyzję dotyczącą rozbiórki ruin po byłym ZPL a wojewoda dofinansował prace rozbiórkowe dzięki czemu mieszkańcy Walimia, turyści i przejezdni mogą już bezpiecznie poruszać się droga powiatową w kierunku Rzeczki. 

Musiało upłynąć 20 lat, żeby problem byłych zakładów lniarskich został wreszcie rozwiązany. Niestety działania Zarządu Powiatu wyeliminowały największe zagrożenie ale nie usunęły go całkowicie. Pozostało jeszcze kilka obiektów, które również nadają się do rozbiórki ale na chwile obecną nie zapadły wiążące decyzje dotyczące prac przy pozostałych obiektach.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Godziny Pracy Starostwa

  • poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30;
  • wtorek od godz. 7.30 do 16.30
  • piątek od godz. 7.30 do 14.30.
  • Nr telefonu na portiernię: 74 84-60-500