Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

UCHWAŁA NR VII/61/11 RADY POWIATU WAŁBRZYSKIEGO z dnia 20 maja 2011 roku

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego powstał w 1964 r. Od samego początku, jako organizator oraz współorganizator wielu ważnych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych jest mocno zaangażowany w życie kulturalne naszego regionu.

Adresatami spektakli są widzowie dorośli oraz młodzież, nie tylko z terenu Powiatu Wałbrzyskiego i powiatów ościennych lecz także z całego kraju.

Od sezonu 2002/2003 Teatr podejmuje śmiały dialog z rzeczywistością miasta, mówiąc o życiu bardzo specyficznej wałbrzyskiej społeczności i przedkłada jej sprawy na język sceny. W szczególny sposób przedstawione zostało to w spektaklach "Rewizor", "Czy nie dobija się koni" oraz "Kopalnia". Nowe spojrzenie Teatru na klasykę i prapremiery oraz teatr młodych twórców, jak również zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, przyczynia się do rozwoju intelektualnego widza i stanowi "kolebkę" artystycznych debiutów.

Szczególnie w czasie ostatnich sezonów, pracując w ramach programów tematycznych "znamy, znamy" i "znamy, znamy do kwadratu" Teatr Dramatyczny stał się jedną z najciekawszych scen w kraju. Spektakle z repertuaru Teatru prezentowane są na najważniejszych festiwalach w kraju, na których zdobywają prestiżowe nagrody, między innymi: Grand Prix na Festiwalu Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni za przedstawienie "Niech żyje wojna!!!", Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie za spektakl "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej" oraz główną nagrodę - Laur Konrada na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach dla Radosława Rychcika za spektakl "Łysek z pokładu Idy". Dodatkowo uznanie dla Teatru i jego linii programowej potwierdzone zostało przyznaniem Paszportu Polityki 2010 w dziedzinie Teatru dla pracujących w wałbrzyskim Teatrze Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego oraz nominacją do tej nagrody dla Sebastiana Majewskiego - Dyrektora Artystycznego Teatru.

Teatr wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu widzów, w tym również mieszkańców Powiatu Wałbrzyskiego poszerza zakres swojej działalności o cykliczne projekty festiwalowe [Festiwal Teatralny - Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne i Dni Dramaturgii], projekty około teatralne (cykl filmowy Dzięki Bogu już czwartek), a także o programy edukacyjne skierowane do młodzieży, których podstawowym celem jest przyswojenie języka teatralnego w oparciu o moderowaną dekonstrukcję przedstawień. Projekty edukacyjne skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie biorący w nim udział, poznają zasady procesu tworzenia dzieła teatralnego, biorą udział w warsztatach teatralnych oraz przygotują i publiczne prezentują etiudy sceniczne przygotowane podczas warsztatów.

W swej działalności Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego nastawiony jest na profesjonalizm i wysoką jakość, których podstawę stanowi odpowiedzialność za twórczy wpływ na najbardziej wrażliwe sfery emocjonalne widza. Najlepszym miernikiem zainteresowania działalnością Teatru jest wysoka frekwencja na spektaklach.

Przyznanie tej instytucji tytułu "Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego" jest w pełni uzasadnione, gdyż Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego swoimi osiągnięciami i nowatorskimi rozwiązaniami scenicznymi, w szczególny sposób wnosi wkład w rozwój kultury. Teatr na przestrzeni ostatnich lat otrzymał wiele nagród, reprezentował i promował Powiat na "deskach" teatrów w całej Polsce.