Pan Aleksander Wierietielny

Uchwała Nr XXXVIII/7/10 Rady Powiatu Wałbrzyskiego z dnia 18 lutego 2010 roku

Tytuł "Zasłużonego dla Powiatu Wałbrzyskiego" dla Pana Aleksandra Wierietielnego to uhonorowanie i podziękowanie za wieloletnią pracę trenera i wymierne sukcesy podopiecznych w sportach zimowych m. in. w biatlonie i biegach narciarskich.

Współtwórca największych osiągnięć w polskim biathlonie i obecnie w biegach narciarskich. Od 1984 roku został trenerem biathlonu w Górniku Wałbrzych. Rozpoczął pracę z młodzieżą tego klubu. Wśród zawodników, którzy pod jego pieczą trenerską osiągnęli wspaniałe wyniki byli mieszkańcy naszego powiatu między innymi z Mieroszowa (Dariusz Kozłowski, Kazimierz Urbaniak, Mieczysław Wujda, Sławomir Foryś), z Witkowa Śląskiego i Czarnego Boru (Józef Dąbrowski, Mirosław Dąbrowski, Jan Wojtas, Zbigniew Filip, z Boguszowa-Gorc (Piotr Pluta, Leszek Gralak), z Wałbrzycha ( Jerzy Szyda, Leszek Mozelewski ), z Walima (Zbigniew Szlufcik ) oraz inni. Wielu z nich było Mistrzami Polski, a Dariusz Kozłowski, Zbigniew Filip, Jan Wojtas Olimpijczykami w Albertville 1992r. Od 1987 do 1998 pierwszy trener polskiej kadry biathlonistów. W 1995 jego podopieczny Tomasz Sikora zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na 20 km podczas mistrzostw świata w biathlonie we włoskiej miejscowości Anterselva (Antholz). W 1997 r. sztafeta polskich biathlonistów, w składzie Wiesław Ziemianin, Jan Ziemianin, Wojciech Kozub, Tomasz Sikora, zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Osrblie. Od 2000 r. trener główny kadry "A" w biegach narciarskich. Pod jego pieczą Justyna Kowalczyk odniosła swoje największe sukcesy sportowe: wicemistrzostwo świata juniorów w sprincie w 2003 r., dwukrotne mistrzostwo świata do lat 23 w 2006r. ( 10 km techniką klasyczną i 15 km biegu łączonego) , brązowy medal Igrzysk w Turynie w 2006 r. ( 30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego). W 2009 doprowadził Justynę Kowalczyk do podwójnego mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Libercu w biegach na dystansach 15 km (bieg łączony) i 30 km (technika dowolna), brązowego medalu na tych samych mistrzostwach - 10 km (technika klasyczna) oraz zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w sezonie 2008/2009.